Pielęgnacja w domu – najczęstsze błędy

with Brak komentarzy
Czy ważne jest to co nakładamy na skórę ?

Często przeprowadzając konsultacje słyszę, argumenty: bo miał ładne opakowanie, bo był z promocji, bo ładnie pachniał, bo koleżanka była zadowolona itp. Niestety, sugerujący się innymi względami niż potrzeba naszej skory, łatwo nieodpowiednim kosmetykiem pogorszyć znacznie stan skóry a nawet doprowadzić do jej defektów i poważnych powikłań.

Tak,

ponieważ kosmetyki na pewno nie powinny szkodzić skórze i przyczyniać się do powstawania chorób, co jednak przy tak ogromnym asortymencie na rynku produktów kosmetycznych, zdarza się często. Tak naprawdę nie chodzi o złe czy dobre produkty, ale o odpowiednie dobranie ich do danego problem u i potrzeby skóry.

Podstawą doboru odpowiedniego kosmetyku jest wcześniejsza prawidłowa analiza typu skóry, jej potrzeb i preferencji. Jeśli nie radzimy sobie same z taką analizą, najlepiej udać się do wykwalifikowanego kosmetologa który oceni stan skóry. Jest to pierwszy i najważniejszy krok do właściwej pielęgnacji. Źle postawiona diagnoza może nieść za sobą dobór nieodpowiednich kosmetyków.

Często spotykam się z myleniem nawilżenia z natłuszczenie czy cerze tłustej- Panie za wszelką cenę chcą matowić skórę i odtłuszcza cały czas, co skutkuje nadmiernym odwodnieniem naskórka. Efektem tego jest z jednej strony obecność zaskórników i świecenie się powierzchni skóry a z drugiej strony szorstkość, łuszczenie i szary koloryt naskórka. Skórę tłusta również trzeba nawilżać! Jest to bardzo ważne. Po dokładniej i prawidłowej analizie i określeniu potrzeb skóry, należy przyjrzeć się produktom kosmetycznym.

 

Najczęściej popełniane błędy:

 

Cera sucha- kremy za mało nawilżające i natłuszczające, słaba ochrona przed czynnikami środowiska( brak filtrów UV, składników okluzyjnych w zimie )efektem czego jest szara, łuszcząca się skóra, wrażliwa na czynniki chemiczne( reakcja alergiczna na składniki aktywne kremów itp. co jest spowodowane uszkodzeniem rogowej bariery ochronnej) zaburzenia w strukturze kolagenu i elastyny powstają szybciej, czego efektem są zmarszczki już w młodym wieku,

Cera tłusta- kremy zbyt tłuste, stosowanie kremów przeciwzmarszkowych o cieżkiej konsystencji przy tłustej cerze, może spowodować powstawanie zaskórników a nawet krostek, z drugiej strony nadmierne wysuszanie, permanentne oczyszczanie skóry, zbyt częste używanie produktów peelingujących, zaburzą proces rogowacenia naskórka czego efektem jest szorstka, szara cera, skłonna do alergii i podrażnień.

Cera mieszana- używanie jednego rodzaj preparatów np. do pielęgnacji cery trądzikowej, powoduje wysuszenie skóry na policzkach i w okolicach oczy, używanie znów kremów do cery suchej powoduje zanieczyszczenie strefy T i sprzyja powstawaniu zaskórników i krost.

Cera wrażliwa- nie uwzględnianie potrzeb skóry na składniki łagodzące, kojące, poprawiające funkcje bariery hydro-lipidowej naskórka, powoduje wzrost uwrażliwienia i reakcji niepożądanych na czynniki chemiczne, mechaniczne, biologiczne.

Takie i wiele innych błędów w pielęgnacji spotykam na co dzień. Brak prawidłowych i rzetelnych informacji na opakowaniach, w reklamach i przy sprzedaży kosmetyków powoduje nieodpowiednią pielęgnacje cery. Często trudzimy się nakładając masę różnych preparatów, kremów, masek, ampułek itp. a efekty pielęgnacji są mało widoczne. Po kilku takich próbach i częstych podrażnieniach, zniechęcamy się do jakiejkolwiek pielęgnacji.

Efekt zobaczymy za kilka lat… na własnej skórze niestety! Więc jeśli tylko macie jakieś wątpliwości odnośnie używanych kosmetyków, zachęcam do skorzystania z fachowej porady. Poznanie swojej skóry to połowa sukcesu.