Witamina C - jak działa w kosmetykach i w którym działa naprawdę
/dla profesjonalistów i dociekliwych/
Występowanie :
Kwas askorbinowy (2,3-didehydro-L-treo-heksono-1,4-lakton), czyli aktywna forma witaminy C jest wszechobecna w warzywach i owocach. Organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć tej witaminy, dlatego też należy ją dostarczyć z zewnątrz.
Jej absorbowana ilość z pożywienia czy suplementów doustnych i późniejsze dostarczenie do tkanek jest ściśle kontrolowane przez organizm. Witamina C nakładana na skórę, kumuluje się głównie w naskórku i skórze właściwej.
Cenne właściwości witaminy C
Witamina C to witamina odpowiedzialna za ochronę naszego organizmu oraz za młody wygląd. Jest bardzo silnym antyoksydantem- to znaczy że współdziała w wyłapywaniu szkodliwych dla naszego organizmu cząsteczek- wolnych rodników. Witamina C działa w środowisku wodnym (jest rozpuszczalna w wodzie) aktywuje na nowo witaminę E, która również chroni nasz organizm, ale działa w środowisku tłuszczowym. Dzięki temu poprawiona zostaje stabilność naszych komórek, również skóry.
Witamina C działa na nasz organizm dając nie tylko zdrowie ale i ładną skórę. Wit.C bierze udział w szklaku syntezy kolagenu i podstawowych białek, dzięki temu nasza skóra, kości i chrząstki stają się mocniejsze i odporniejsze. W ten sposób poprawia też strukturę naczyń krwionośnych dlatego jest i polecana dla osób z kruchymi naczyniami krwionośnymi.
Powierzchniowo stosowana wit.C poprawia strukturę i kolor skóry, rozjaśnia plamy pigmentacyjne, jest naturalnych filtrem ochronnym przed promieniowaniem oraz wpływa na spowolnienie procesu powstawania zmarszczek.
Jest idealna dla każdego bez względu na wiek, nie tylko jesienią potrzebujemy więcej witaminy C, lato to idealna pora aby wykorzystać cenne właściwości tej witaminy młodości.
Czy wiesz że:
Zapotrzebowania na witaminę C znacznie się zwiększa w przewlekłym stresie, gdy palimy papierosy lub mamy kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, kiedy spędzamy kilka godzin przy komputerze czy innych urządzeniach elektronicznych. Niedobory wit. C mogą wystąpić też u sportowców i osób intensywnie trenujących, a z drugiej strony u osób przyjmujących długotrwale leki.
Silna ale wrażliwa- problem niestabilności wit C w kosmetykach
Wspaniałe właściwości witaminy C możemy wykorzystywać, dzięki odpowiedniej diecie bogatej w warzywa i owoce Jeśli jednak mamy problem z przebarwieniami lub chcemy dodać skórze energii i młodości warto sięgnąć po kosmetyki z wit.C
I tu pojawia się problem, witamina C jest bardzo niestabilna, jest związkiem w postaci kryształów, rozpuszczalna w wodzie o pH 4,2. Jest bardzo wrażliwa na światło- utlenia się i temperaturę – rozkłada się i traci właściwości
Jak wybrać kosmetyk, który będzie działał?
Witaminę C moją oczywiście wyciągi z warzyw i owoców, bogate w tą witaminę. Należy pamiętać, że w takim wyciągu jest np. 10% wit C , z kolei tego wyciągu w kremie znów jest kilka procent, a więc ilość aktywnej wit. C jest niewielka. Taka witamina razem z bioflawonoidami jest bardzo dobrze przyswajalna, ale dla widocznej poprawy skóry takie stężenie może być za małe. Polecam oczywiście hydrolaty domowej roboty np. z cytrusów czy pietruszki, stosowane regularnie też rozświetlą cerę.
DIY: TONIK CYTRYNOWY:
- 3 łyżki soku z cytryny
- 200ml przegotowanej wody
-zmieszaj
-przelej do ciemnej butelki
-przechowuj w lodówce do 4 dni
Przecieraj twarz wacikiem nasączonym w toniku rano i wieczorem.
Najbardziej aktywnym i skutecznym kosmetykiem z witaminą C jest serum albo ampułka. Istnieją produkty zawierające 100% wit. C jednak najlepszą biodostępność i działanie wykazują preparaty powyżej 10% do 20% i pH poniżej 3,5 – 2,6. natomiast w kremach (lub innych produktach) stosowanych w okolicy oczu (lub tam gdzie skóra jest cieńsza) na poziomie 3 – 5%.
Kwas L-askorbinowy – INCI: Ascorbic Acid.
Czysta witamina C w naturalniej postaci jest najmniej trwałym związkiem i ulega szybkiemu utlenianiu, rozpuszczalna jest w wodzie- a więc może działać tylko w naskórku. W kosmetykach występuje pod nazwą kwas L-askorbinowy –INCI: Ascorbic Acid.
Kosmetyki z czystym kwasem askorbinowym muszą być przechowywane w ciemnym szkle, lub w ciemnym miejscu, bez dostępu promieni słonecznych oraz w chłodnym miejscu. Czysta witamina C działa powierzchniowo dając ładny efekt rozświetlenia- flash- zaraz po nałożeniu, nie ma możliwości głębokiej penetracji do skóry, doskonale sprawdza się pod kremy z filtrem, wzmacniając ich działanie.
Przykłady kosmetyków z czystą witaminą c w formie kwasu L-askorbinowego:
- Intense C Serum na noc GlySkinCare, 7,5 % witamin C, 65zł
- Kuracja CE Ferulic SkinCeuticals - 15% kwas L-askorbinowy, 1% alfa-tokoferol i 0,5% kwas ferulowy, 531 zł
- BIO SERUM SKIN ARCHI-TEC L-witamina C 15%- marki Dermo Pharma 15 ml- ok 65zł (15% witaminy C lewoskrętnej z dodatkiem SAP)
- Rozświetlające serum Flavo C Auriga z 8% witaminą C, 15 ml, 139zł
- Krem wypełniający zmarszczki intensywnie ujędrniający Redermic C UV La Roche Posay, 109zł – jaka postać ile % witaminy ?
Wyprodukowano też kilka pochodnych kwasu askorbinowego, które są bardziej odporne na utlenianie i mogą skutecznie działać w kosmetyku.
Palmitynina askorbylu - INCI: Ascorbyl Palmitate
Palmitynina askorbylu- INCI:Ascorbyl Palmitate to pochodna wit. C o dużej stabilności, jednak małej aktywności biologicznej (działa na powierzchni skóry, nie stymuluje kolagenu). W skórze łatwo ulega przekształceniu do biologicznie czynnej postaci - kwasu askorbinowego. Wiele źródeł podaje jednak, że pod wpływem słońca utlenia się i jest wtedy toksyczny dla skóry.
Glukozyd askorbylu – INCI: Ascorbyl Glucoside
Glukozyd askorbylu –INCI: Ascorbyl Glucoside, jest wytwarzany z wit. C i naturalnej skrobi. Po nałożeniu na skórę dzięki specjalnemu enzymowi w naszej skórze, połączenie jest rozrywane i zostaje uwolniona wit .C. Dzięki powolnemu rozrywaniu połączenia, witamina C może wniknąć głębiej i zadziałać na komórki z melaniną – hamując wytwarzanie barwnika, zmniejszanie występujących przebarwień, naprawiając uszkodzenia spowodowane słońcem, odbudowuje kolagen. Glukozyd askorbylu wg badań, działa w głębszy warstwach naskórka i a nawet w skórze właściwej.
Przykłady kosmetyków z glukozydem askorbylu:
-
Clarena Power Cream + 100% Vit C AA2G™- 110zł - tajemnicze AA2G to forma kwas askorbinowy 2-glukozyd czyli również połączenie kwasu askorbinowego z glukozą tylko przy 2 atomie węgla. Działa podobnie jak glukozyd askorbylu, badania wykazują że ma zdolność kumulowania się w skórze. Uwaga: 100% wit C nie oznacza, że krem zawiera 100% wit C- dodajemy do kremu dołączoną ampułkę z wit C i wtedy otrzymujemy krem z wit C
- Sesderma linia C-VIT od 129zł za serum, zawiera zarówno kwas L-askorbinowy – dając efekt rozświetlenia , jak i glukozyd askorbylu oraz trzecia postać wit C glukozdy askorbylu w liposomach- produkt przez to jest skuteczny i w przystępnej cenie, pięknie pachnie.
Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)
Sól magnezowa fosforanu askorbylu INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP) to rozwiązanie dla osób o wrażliwej cerze. Działa skutecznie już w stężeniu 10% - hamując mechanizm powstawania przebarwień, daje ładny efekt rozświetlenia, bez złuszczania. Jest rozpuszczalna w wodzie co utrudnia przenikanie do głębszych warstw skóry. Antyoksydacyjne właściwości MAP są kilkakrotnie mniejsze niż kwasu askorbinowego o tym samym stężeniu, tak więc aby serum na bazie MAP było efektywne - stężenie MAP musi być wysokie (co najmniej 15%)
-
Dermalogica-MAP-15 regenerator- 369zł
Sodium ascorbyl phospate (SAP)
Sól sodowa fosforanu askorbylu INCI:Sodium ascorbyl phospate (SAP)
SAP ma podobne działanie jak sól magnezowa fosforanu askorbylu. Dodatkowo jednak, posiada silne właściwości antybakteryjne, pozwalające w niskich stężeniach wykazywać skuteczne działanie przeciwtrądzikowe już od 1% w kosmetyku.
-
BrunoVassari- Brightening Lotion - Tonik rozjaśniający -105zł
Tetraizopalmitynian askorbylu - INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate
Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate) w obecnych czasach jest najbardziej pożądaną i najskuteczniejszą formą witaminy C, ale jest przy tym najdroższą z dostępnych na rynku pochodną stosowaną w chemii kosmetycznej. Jest w postaci olejku, charakteryzuje się bardzo dobrym powinowactwem do warstwy lipidowej skóry (wynika to z jej hydrofobowych właściwości). Efekt jej stosowania jest widoczny przy bardzo małych stężeniach, w granicy 1 – 3%. Charakteryzuje się również bardzo długą trwałością i stabilnością, w porównaniu z innymi pochodnymi witaminy C. Tak jak inne pochodne redukuje przebarwienia skóry. Niektórzy uważają jednak, że to dalej pochodna palmityniany askorbylu i może wykazywać toksyczność pod wplywem słońca- ale nie ma badań potwierdzających tą tezę.
Kosmetyki z tetraizopalmitynianem askorbylu:
- Environ Evenescence C-Boost -krem zawiera stabilną formę witaminy C - 235zł
- Medic8- C-Tetra™ - pro-kolagen + wit. C- serum – 3%- 185zł
- Dr Irena Eris, 5% witamina C- 95zł
- Bandi- linia Perfect Withe
- ONmacabim- Linia VC naturalna wit C (askorbigen), kwas L-askorbinowy, tetraizopalmitynian askorbylu
Niestety, nie na każdym kosmetyku jest napisane jakie ma stężenie wit C i w jakiej postaci, jeśli firma nie chce się pochwalić to przypuszczam że może być mało witamin C i w najtańszej postaci. Jak widzimy zróżnicowanie cenowe jest znaczne, często to kwestia innych składników aktywnych, opakowania i rozpoznawalności marki.
Liposomy, nanosomy....
Rozwój technologii umożliwił lepszy transport wit. C do skóry dzięki specjalnym nośnikom, liposomom, nanosomom, nanodyskom czy nanogąbkom. Tym sposobem utlenianie witaminy C może być opóźnione o kilka dni, co pomaga skumulować wit. C i odżywić skórę.
Liposomy to kule składające się w środku z substancji aktywnej rozpuszczonej w wodzie, otoczonej mnóstwem małych tłuszczowych kuleczek. Dzięki tłuszczowe my charakterowi penetrują do głębszych warstw naskórka. Liposomy w swym wnętrzu transportują związki o powinowactwie do środowisk wodnych, które same nie byłyby w stanie, w aktywnej formie, wniknąć do wnętrza skóry. Są również idealnym transporterem dla wrażliwych składników, które łatwo ulegają np. jak witamina C
Przykład kosmetyków z liposomową witaminą C :
-
SYNCHROVIT - C 10% - 6 ampułek x 5ml -177zł- liposomowa postać kwasu- L askorbinowego
Nono- to bardzo małe cząstki, o różnej postaci, które „prześlizgują” się pomiędzy zrogowaciałymi komórkami naskórka docierając głębiej do żywych komórek.
Przykład kosmetyku z witaminą c w nano-postaci
-
Yonnelle- nowa linia BIOFUSION nanodyski z witaminą C (dodatkowo sole kwasu askorbinowego- Ascorbyl Tetraisopalmitate - opis poniżej , 3-O-Ethyl Ascorbic Acid)
Jak wybrać dla siebie kosmetyk z wit. C?
Jeśli decydujemy się na kosmetyk z wit.C sprawdźmy w jakiej postaci występuje i jakie może mieć działanie. Nie oczekujmy od serum za 20 zł, że będzie zawierał najskuteczniejszą postać witaminy C, bo taki surowieć jest drogi.
- Jeśli chcesz dodać skórze ładnego wyglądu pomimo zmęczenia i uzyskać efekt "bankietowy" - wybierz kosmetyk z czystą wit. C najlepiej w formie serum albo maski.
- Jeśli palisz lub masz szarą skórę wybierz wit. C w nośniku lub glukozyd askorbylu czy SAP albo MAP. Kosmetyki mają przyzwoitą cenę, a działają głębiej, redukując szary kolor i przebarwienia.
- Jeśli myślisz o naturalnym zmniejszeniu zmarszczek i zatrzymaniu młodości- zainwestuj w kosmetyk wieloma postaciami wit. C aby działać wielokierunkowo i dodatkowo z bioflawonoidami, aby jeszcze zwiększyć skuteczność wit.C
Pamiętaj o tym:
ważna jest: forma wit.C, opakowanie- najlepiej ciemna butelka dla formy kwasu L-askorbinowego, stężenie wit. C - wyższe dla czystej formy wit. C, pochodne kwasu askorbinowego lub liposomy i nanocząsteczki są skuteczne w niższych stężeniach
Regularne stosowanie preparatów zawierających wysoką koncentrację witaminy C:
- pomaga zredukować, nawet całkowicie płytkie zmarszczki.
- kondycjonuje skórę zarówno przed jak i po zabiegach kosmetycznych (dermabrazji laserowej, różnego rodzaju peelingach chemicznych).
- przede wszystkim powoduje przyspieszenie regeneracji skóry po zabiegu oraz utrwalenie jego efektu- dlatego wit.C jest moim ulubionym składnikiem
- rozjaśnia przebarwienie i chroni przed powstaniem nowych, wzmacnia działanie filtrów UV
- działa jako przeciwutleniacz- zmniejsza ilość zaskórników
- daje efekt wypoczętej skóry