Kwas ferulowy- zdobywa salony !

with Brak komentarzy

Promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia w powietrzu, palenie papierosów, stres, przetworzona żywność powodują powstanie wolnych rodników. Uszkadzają one powoli istotne elementy komórek jak DNA, kolagen czym przyspieszają proces starzenia. 

Kwas ferulowy po raz pierwszy wyekstrahowano w  1866 roku. Nazwa związku powstała w oparciu o nazwę botaniczną rośliny, z której wyekstrahowano kwas - Ferula foetida. 1925 roku po raz pierwszy otrzymano kwas ferulowy w procesach chemicznych.

Kwas ferulowy posiada silne właściwości antyoksydacyjne, a więc niweluje wolne rodniki i szkody przez nie spowodowane. Redukuje linie mimiczne, drobne zmarszczki, przebarwienia, odwodnienie. Ma również działanie przeciwzapalne, a najnowsze badania wskazują, że zapobiega także nowotworowi skóry.

Jego wszechstronne działanie nie tylko upiększające, ale można powiedzieć zdrowotne powoduje, że jest hitem w kosmetyce. Warto wiedzieć o nim więcej, a już na pewno korzystać z tego eliksiru młodości ! 

Cud natury - kwas ferulowy

 

Kwas ferulowy występuje powszechnie w komórkach roślin: traw, zbóż, warzyw, kwiatów, owoców, liści, ziarna kawy, orzechów, roślin iglastych i leczniczych. Zaliczany jest do grupy kwasów fenolowych, które pełnią rolę antyoksydantów chroniąc rośliny przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i zanieczyszczeniami metalami ciężkimi. Dodatkowo związki kwasu ferulowego  wchodzą w skład struktur roślin, odpowiedzialnych za sztywność i wytrzymałość. Najłatwiej wyekstrahować go z ryżu i ziaren zbóż. W mące otrzymanej z pszenicy może znaleźć się nawet 90% izomerów trans kwasu ferulowego. Jest głównym składnikiem owoców pomarańczowych i niektórych warzyw np pomidorów, marchwi, kukurydzy.  Kwas ferulowy zawarty w przyprawie ASAFETYDA wykorzystywany jest w kuchni indyjskiej od wieków. 

Poniżej zamieszczam ciekawe zawartości kwasu felurowego:

kwas ferulowy

Naturalne źródła kwasu ferulowego w żywności. Ilość kwasu w 100g produktu

pędy bambusa, prażona kukurydza, chleb żytni, płatki owsiane, czerwona kapusta, buraki ćwikłowe - zawierają znaczne ilość kw. ferulowego

 

      CIEKAWOSTKI :

Kwas ferulowy uwalnia się najlepiej ze struktur roślin pod wpływem podgrzewania i w środowisku kwaśnym. Buraki ćwikłowe zawierają duże ilości kwasu ferulowego- dlatego barszczyk czerwony to idealne źródło kwasu ferulowego. Jak babcia mówiła przed spożyciem trzeba go tylko podgrzać ( nie zagotować)  i oczywiście zakwasić cytryną i octem. Czyżby już ktoś od dawna znał eliksir młodości ?

 

Pozytywne działanie kwasu ferulowego na organizm

Kwas ferulowy wykazuje szeroki zakres efektów biomedycznych. Działa jako przeciwutleniacz, ma właściwości przeciwalergiczne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzakrzepowe oraz przyczynia się do zwiększenia żywotności plemników.  Wstępne badania pokazały pozytywny wpływ na organizm z cukrzycą przez redukowanie stresu oksydacyjnego.

kwas ferulowy

 

W powstawaniu nowotworów główną rolę odgrywają wolne rodniki. Kwas ferulowy jako najsilniejsza naturalna substancja przeciwwolnorodnikowa w testach in vivo i in vitro dawała bardzo obiecujące efekty zwalczania nowotworów piersi, wątroby, jelita. Testy na razie zostały przeprowadzone na zwierzętach, ale można oczekiwać postępu w tej dziedzinie. Już dziś warto zwiększać ilość zjadanych warzyw w których naturalnie występuje kwas ferulowy, aby chronić się przed nowotworem.

 

kwas  ferulowy

 

Kwas ferulowy to jeden z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów - neutralizuje działanie wolnych rodników na nasze komórki

 

Jak kwas ferulowy działa na skórę ?                                             

ROS (reaktywne form tlenu) są  główną przyczyną  posłonecznego uszkodzenia skóry. Podczas ekspozycji na promieniowanie, powstają wolne rodniki, które powodują kaskadę utleniania białek, kwasów nukleinowych oraz lipidów, co prowadzi do zmian i fotostarzenia skóry a nawet raka skóry. Kwas ferulowy  jest silnym absorbentem promieniowania UV, tak jak chroni rośliny przed nadmiernym promieniowaniem, tak chroni też naszą skórę pełniąc rolę naturalnego filtra.

Struktura kwasu ferulowego jest podobna do tyrozyny. Uważa się, że hamuje tworzenie  melaniny przez "podszywanie" się pod tyrozynę i blokowanie  produkcji barwnika. W  praktyce daje to znacznie dłuższą możliwość przebywania na słońcu, bez wystąpienia rumienia. Kwasu ferulowy stosowany jest jako składnik nie tylko chroniący przed przebarwieniami, ale również rozjaśniający istniejące zmiany. 

Dzięki silniejszemu niż witamina C działaniu przeciwwolnorodnikowemu, działa wyciszająco na stany zapalne na skórze związane z trądzikiem i skórą nadreaktywną. Wg prof. Różańskiego preparaty zawierające 3-5% kwasu ferulowego (roztwory alkoholowe, emulsje) dają szybką poprawę w leczeniu trądziku różowatego, kosmetycznego, polekowego oraz łojotokowego zapalenia skóry.

Chociaż w nazwie ma słowo kwas, niech nas to nie zmyli. Należy do grupy polifenoli - antyoksydantów, szeroko wykorzystywanych w kosmetyce.  Nie wykazuje działania złuszczającego ani drażniącego skórę. Wzmacnia działanie witaminy C i E raz retinolu, zapobiegając przedwczesnemu utlenianiu się składników w kosmetykach. Kwas ferulowy w połączeniu z witaminą E i witaminą C chroni 4-8 krotnie lepiej skórę przed uszkodzeniami po słonecznymi. Najbardziej skuteczny wydaje się być na dzień dzisiejszy kwas ferulowy w nanotechnologii.

 

 

 

felurowy

 

 

 

Kwas ferulowy w gabinecie

Pierwszy kosmetyk jaki miałam okazję  stosować z kwasem ferulowym to serum firmy Skinceutical Phloretin CF, gdzie kwas ferulowy miał głównie przedłużać trwałość witaminy C. Produkt przyjął się na rynku bez echa ze względu na wysoką cenę, a szkoda.  Po badaniach naukowcy doszli do wniosku, że wyższe stężenia kwasu ferulowego działają znacznie lepiej niż witamina C, a nawet mogą reperować uszkodzone przez wolne rodniki DNA do 40%. Od kilku lat coraz więcej firm wprowadza peelingi z kwasem ferulowym, o różnych stężeniach. 

 

Peelingi ferulowe:
  • Purles - F-peel 10% 
  • MediDerma - Ferulac Classic 12% w liposomach,  DNA repair 14 % w liposomach 

Kwas ferulowy jest bardzo potrzebny w walce z wolnymi rodnikami.

Może wydawać się, że nie daje efektów: nie złuszczy się, nie piecze. Za to bardzo ładnie rozjaśnia, napina i wierzymy naukowcom, że również hamuje starzenie 🙂 To fajna propozycja dla osób o skórze wrażliwej, które nie mogą korzystać z kwasów AHA i BHA. Jeśli potrzebne jest mocniejsze złuszczanie zabieg można wykończyć kremem zawierającym retinol. W zabiegu można łączyć z innymi metodami np. mezoterapią mikroigłową. 

 

Zabiegi profesjonalne z kwasem feruowym :
  • Clarena - kwas ferulowy z witaminą C
  • Chantarelle - zestaw zabiegowy Ferulashi
  • Arkana - Reti Age linia z retinolem i kwasem felurowym 1%
  • Charmine Rose- FERUGLIC

Dodatek kwasu ferulowego w preperatach zwiększa odporność wrażliwych składników jak retinol czy witamina C na utlenianie.  Ampułki z kwasem ferulowym bardzo dobrze sprawdzają się w mezoterapii mikroigłowej. W zabiegach tego typu z kwasem ferulowym ciężko ocenić działanie samego kwasu, ale na pewno potęguje działanie innych składników.

 

MUST HAVE:

  Kwas ferulowy jako bardzo ciekawym nowy m składnikiem w branży beauty z wieloma właściwościami przydatnymi zarówno w leczeniu trądziku,  rozjaśnianiu przebarwień czy zabiegach przeciwzmarszczkowych

Źródła:

  • Potential applications of ferulic acid from natural sources Naresh KumarVikas PruthiDepartment of Biotechnology, Indian Institute of Technology Roorkee, Roorkee 247667, India
  • PUBchem: Ferulac Acid
  • PUBmed: Ferulac Acid 
  • http://rozanski.li- kwas ferulowy
  • Materiały Sesderma