Piękne włosy zaczynają się od skóry głowy

with Brak komentarzy

Cz. 2 Jak powstrzymać wypadanie włosów?

 

włosy- dieta 

Włosy są odzwierciedleniem stanu naszego organizmu. Odpowiednia dieta a tak naprawdę zdrowe odżywianie bogate w wartościowe produkty to podstawa dla kuracji wzmacniającej włosy.

Jeśli problem z wypadaniem włosów jest znaczący sprawdź czy masz w swojej diecie wszystkie potrzebne sładniki.

 

 

Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT).

NNKT to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które są potrzebne do odpowiedniej pracy naszego organizmu.

Dobre tłuszcze ma: oliwa z oliwek, same oliwki, pestki ze słonecznika, pestki z dyni -co drugi dzień zjadaj sporą ilość białka rybiego w różnej postaci. Możesz też zastosować kurację z olejem lnianym,olejem z pestek dyni, olejkiem z wiesiołka itp- pij codziennie 1 łyżkę oleju. Odpowiedni poziom NNKT wpływa korzystnie na wygląd skóry i wygląd włosów.

oleje roślinne

 


Cynk jest korzystnym pierwiastkiem, ponieważ wpływa na odpowiednią jakość włosów. Poprawia ukrwienie mieszka włosowego, dzięki temu włosy szybciej rosną, reguluje przetłuszczanie skóry, dzięki wpływaniu na gospodarkę hormonalną. Jeżeli masz ustabilizowany poziom hormonów Twoja skóra jest piękna, zdrowa i pełna blasku. Niedobór cynku prowadzi do zmian skórnych i wypadania włosów.

 

Dobrym źródłem cynku są: wołowina, sery żółte, owoce morza i drożdże oraz  kiełki soi, pszenicy, pestki dyni, słonecznika.


Kobiety są częściej narażone na niedobory żelaza, co wynika z ich  fizjologii. Jeżeli w Twoim organizmie jest dostateczna ilość żelaza to przedostaje się ono wraz z krwią do macierzy włosa, jego korzenia, następnie łodygi, a w konsekwencji buduje strukturę całego włosa.  Żelazo znajduje się w takich produktach jak:  mięso, warzywa strączkowe, owoce suszone, orzechy, kiełki pszenicy, pestki dyni, błonnik owsiany, ryby, jaja

Musisz pamiętać, aby produktów zawierających żelazo nie popijać kawą lub herbatą, ponieważ w tych napojach znajdują się szczawiany (organiczne związki chemiczne), które ograniczają wchłanianie żelaza. Staraj się spożywać produkty bogate w żelazo wraz  z produktami zawierającymi witaminę C, bowiem ułatwia ona jego przyswojenie.

herbata-ze-skrzypu-polnego

Krzem to pierwiastek który występuje w każdej części naszego organizmu, wpływa bezpośrednio na syntezę kolagenu i elastyny. W roślinach występuje w postaci krzemionki, która dotlenia komórki i ułatwia optymalne odżywianie włosów. Zapobiega wypadaniu włosów, sprawia że są błyszczące, sprężyste i elastyczne.

Znajdziesz go m.in. w rzodkiewce, kalarepie i selerze, mleku i przetworach mlecznych, w skórkach owoców, łuskach ziaren, wodzie mineralnej.

Skrzyp polny to największe źródło krzemu, dużo pierwiastka zawiera też pokrzywa, dlatego warto pić herbatki ziołowe by mieć piękne włosy.

 

 

Za wytrzymałość i sprężystość włosów odpowiada miedź.  Ułatwia  rozczesywanie i modelowanie włosów. Bogatym źródłem miedzi są nasiona słonecznika, suche nasiona roślin strączkowych, kasza gryczana i płatki owsiane, wątroba, orzechy, kakao, ryby.

Aminokwasy siarkowe: cystyna i metionina są naturalnym składnikami włosów. Odpowiadają za ich sprężystość i niełamliwą konstrukcję. Aminokwasy siarkowe występują m.in. w rybach, jajach, mięsie, zarodkach i otrębach pszennych, soi i płatkach owsianych, warzywach, z owoców najwięcej jej zawierają morele, awokado i truskawki.

 

ziarna, orzechy,pestki
Oprócz składników odżywczych i minerałów na wygląd włosów wpływają też witaminy.
Witamina A (retinol) i prowitamina A (beta-karoten) – witamina A wzmacnia włosy, zapewnia poprawną budowę keratyny, która jest naturalnym budulcem włosa. Brak witaminy A sprawia, że włosy stają się bardzo suche, słabe i kruche, zaczynają też wypadać.
Bogatym źródłem witaminy A są ryby morskie, jaja, mleko i jego przetwory, warzywa.  Beta-karoten znajdziesz przede wszystkim w żółtych i pomarańczowych owocach i warzywa, a także ciemnozielonych liściach warzyw.  Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach więc do zup, soków z warzyw dodawaj oleje by witamina lepiej się wchłonęła.
Witamina E występuje głównie w olejach roślinnych i orzechach. Chroni włosy przed uszkodzeniami zewnętrznymi ( wolnymi rodnikami), odpowiada za nawilżenie i gładką strukturę włosa.

 

Witamina C (kwas askorbinowy) – jest niezbędna do produkcji białek keratynowych i kolagenu. Włosy w dużej części składają się z keratyny, dlatego odpowiednia ilość wit.C zapewnia mocne włosy. Niedobór witaminy C prowadzi m.in. do rozdwajania się i łamliwości włosów. Uzupełnij ilość wit. C dzięki natce pietruszki, cytrusach, czerwonej i zielonej papryce, soku z dzikiej róży, brukselce, brokułach, porzeczkach, białej kapuście, kwaśnych owocach.

Ogromne znaczenie na wygląd włosów mają witaminy z grupy B. W pokarmach występują w kompleksach, odpowiadają głównie za równowagę w natłuszczeniu skóry, niedobory wit B objawiają się wzmożonym przetłuszczaniem włosów, trądzikiem, problemami z zajadami.  Wpływa szczególnie na wygląd włosów, jej braki powodują kuracje antybiotykami, sulfonamidy, leki hormonalne, sterydy, nadmiar kawy. witamina B

Źródła witamin B: drożdze, jaja, drób, wątróbka, orzechy, zboża, ziemniaki, warzywa,

  • B1 (aneuryna, tiamina);
  • B2 (ryboflawina);
  • B3(niacyna, witamina PP)
  • B5 (kwas pantotenowy)
  • B6 (pirydoksyna)
  • B7 biotyna

 

Dużą zawartością B1 mogą pochwalić się drożdże piwne, piekarnicze oraz lecznicze (Faex medica medicinalis), kiełki zbóż, kiełki rzodkiewki, rzeżucha, płatki owsiane. Niszczy ją zbyt duża ilość wypijanej kawy, kuracje antybiotykowe.

Wit. B2 – bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu włosów,wit. B3-poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów, wit. B5, czyli kwas pantotenowy jest niezwykle ważny w pielęgnacji włosów i w ogóle w kosmetyce. Prowitamina B5 (d-pantenol) jest składnikiem odżywek do włosów, szamponów, lotionów, lakierów. Wzmacnia włosy zniszczone, przywracając im połysk; włosy łatwiej się też rozczesują.  Podczas stresu wzrasta zapotrzebowanie na wit B5, Niedobór powoduje przedwczesną siwiznę, wypadanie włosów, problemy skórne.

Wit. B6 występuje w tych produktach spożywczych, w których występują pozostałe witaminy z grupy B, ale również w marchwi, strączkowych, pestkach dyni. Najwięcej jednak jest jej w pestkach słonecznika, zwłaszcza podkiełkowanego. jest bardzo ważną witaminą z kompleksu B, brak powoduje wypadanie włosów. Szczególne zapotrzebowanie na wit. B6 jest u sportowców.

Biotyna (witamina B7 zwana Witamina H)  – przemiany białek, węglowodanów i tłuszczy, odpowiada za zdrowy wygląd skóry, wzmacnia włosy i paznokcie, Uważa się, że biotyna chroni przed siwieniem i wypadaniem włosów. Jest ważna dla osób z cukrzycą typu 2 oraz chorych na zaburzenia tarczycy.

 

Jeśli nie wiesz co szkodzi twoim włosom, a co pomaga?-  udaj się do specjalisty.

Pamiętajmy, że za wygląd włosa odpowiada mieszek włosowy i skóra głowy. Stosowanie odżywek na włosy i końcówki jedynie optycznie poprawi ich wygląd. Aby zapobiec wypadaniu włosów trzeba zadziałać na miejsce, w którym włos zostaje wytworzony- a więc mieszek włosowy. Dlatego ważna jest dieta, suplementacja witamin i pobudzanie mieszka włosowego i nie szkodzenie skórze głowy.