Przebarwienia- niechciane pamiątki po wakacjach.

with Brak komentarzy

 

Lato to czas wakacji, miłych wspomnień, słonecznych dni, regeneracji sił fizycznych i psychicznych.

Wakacje to czas kiedy chętniej korzystamy z ciepłych promieni słonecznych, chcemy podnieść poziom szczęścia- endorfiny, dostarczyć witaminy D tak potrzebnej naszemu organizmowi.

Jednak słonce może pozostawić nam pamiątki, które aby potem usunąć należy poddać się kuracji przez kilka miesięcy.

przebarwienia posłoneczne

Co to jest przebarwienie?

Przebarwienia to zmiany pigmentacyjne ciemniejsze od naszej skóry. Zaburzenia pigmentacji są spowodowane nierównomiernym gromadzeniem się melaniny(barwnika) w komórkach, a także są skutkiem zakłóceń jej syntezy. Najczęściej lokalizują się na obszarach skóry odsłoniętej, w miejscach eksponowanych na słońce. Na twarzy występują głównie na czole i policzkach, ale często też pojawiają się na dekolcie, przedramionach, grzbietach dłoni. Stanowią poważny problem kosmetyczny i terapeutyczny, a ich leczenie nierzadko trwa kilka miesięcy lub dłużej.

Przyczyn jest wiele, tak jak wiele jest rodzajów przebarwień. Wyróżniamy m.in: przebarwienia po słoneczne, przebarwienia hormonalne, przebarwienia polekowe i przebarwienia pozapalne,przebarwienia mechaniczne, przebarwienia chemiczne. Na większość przebarwień zapracowujemy sami, nadmiernie lub nieodpowiednio korzystając ze słońca.

Zależnie od umiejscowienia barwnika w skórze, wyróżnia się przebarwienia:

  • naskórkowe, powierzchowne( kumulacja melaniny w naskórku)
  • skórne, głębokie (osadzanie melaniny w makrofagach skóry właściwej)
  • mieszane ( przebarwienia skórno-naskórkowe)

Brzmi specjalistycznie ale umiejscowienie barwnika w skórze ma szczególne znaczenie w skuteczności zabiegów rozjaśniających przebarwienia. Skutecznie i łatwo można usunąć przebarwienia naskórkowe, natomiast trudniej mieszane, przebarwienia głębokie są trudne do usunięcia i wymagają bardziej inwazyjnych metod np. laseroterapii.

 

piegi

Piegi- przebarwienia, które nadają uroku 🙂 ciemnieją pod wpływem słońca, skłonność jest uwarunkowana genetycznie, łatwe do rozjaśnienia

 

 

Dlaczego mam przebarwienia?

Przyczyny powstawania przebarwień po słonecznych

 

Źródła przebarwień bywają różne. Najczęściej jednak czynnikiem intensyfikującym zmiany na skórze są promienie UV, pochodzące tak ze słońca, jak i solarium. Plamy powstają także w wyniku stosowanie niektórych leków, np. antydepresyjnych, kardiologicznych czy doustnych pigułek antykoncepcyjnych. Skórne zmiany polekowe stanowią ok. 10-20 proc. wszystkich przypadków nabytych przebarwień skóry.

Inne źródła przebarwień to: 

  • oparzenia słoneczne, nadmierne opalanie
  • niektóre metale, np. nadmiar miedź, żelazo, złoto, srebro;
  • hormony: ciąża, dolegliwości jajników, menopauza, zaburzenia miesiączkowania,
  • zmiany zapalne skóry, np. trądzik, alergie
  • choroby wątroby,
  • nadczynność tarczycy,
  • niedoczynność nadnerczy,
  • stosowanie niektórych kosmetyków – z alkoholem, z olejkiem bergamotowym ( z limonki) z retinolami, kwasami owocowymi
  • leki i zioła ( jakie sprawdź w poście Bezpiecznie na słońcu)
  • niedobór witaminy D, C, beta- karotenu, niektórych jonów lub białek,

piegi.plamy,przebarwienia

 

Jak widzimy przyczyn może być bardzo wiele, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad Bezpiecznie na słońcu i ochrona skóry w przypadku chorób lub przyjmowania powyższych leków.

 

Nie chce mieć przebarwień!

 

Po pierwsze: zapobiegaj

Jeśli już wcześniej na naszej skórze pojawiały się przebarwienia lub jesteśmy narażone na przebarwienia przez leki albo choroby- najważniejsza jest dla nas profilaktyka.

Ochrona przeciwsłoneczna to pierwszy krok aby ustrzec się przebarwień. Miejsca gdzie występują plamy chronimy filtrem SPF 30-50 przed każdym wyjściem na zewnątrz. Pamiętajmy, że jeśli jesteśmy przez cały dzień na słońcu, co 2 godziny powinniśmy nakładać nową warstwę kremu.Bezpieczne opalanie

Ze słońca podczas urlopu korzystajmy z głową !

Jak donoszą najnowsze badania, ważne również jest zadbanie o prawidłowe odżywianie i dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i antyoksydantów. Dzięki temu skóra uszkodzona przez promienie słoneczne może szybciej się zregenerować. Natura jak zawsze wie co robi, bo właśnie latem mamy najwięcej owoców i warzyw z bogactwem witamin.

Przed latem pijmy sok z marchewki, który dostarcza beta- karoten. Zapewni nie tylko ładny odcień skóry, ale również chroni przed poparzeniami słonecznymi. Ważna jest też witamina C, którą znajdziemy nie tylko w cytrusach ale w naszych rodzimych porzeczkach, borówkach czy papryce. Witamina C hamuje proces powstawania melaniny w skórze. Trzecią konieczną witaminą zwaną młodości jest witamina E, którą znajdziemy w olejach roślinnych i orzechach. Pełni rolę antyoksydanta, czyli wychwytuje niszczące naszą skórę wolne rodniki. Taki zestaw witamin dostarczają sezonowe owoce i warzywa dlatego jedzmy ich jak najwięcej.

 

Witaminę C polecam również stosować do pielęgnacji skóry w połączeniu z wyciągami roślinnymi bogatymi w antyoksydanty jak wyciąg z winogron, jabłek, oleje roślinne, algi zawsze po przebywaniu na słońcu. Dostarczenie zewnętrznie skórze odpowiednich witamin i antyoksydantów, zmniejsza ilość powikłań powstałych w wyniku promieniowania słonecznego. Analizując najnowsze badania można stwierdzić, że pielęgnacja po opalaniu jest najważniejsza dla zdrowia skóry. Można stosować naturalne maseczki np. z czarnej porzeczki czy ogórka albo dobrej jakości kosmetyki.

Najnowsze kosmetyki zawierają specjalne wyekstrahowane składniki np. z glonów morskich które naprawiają DNA komórki uszkodzonej słońcem np serum DNA Reparskin Mender by Sesderma. Ochroni nas to nie tylko przed przebarwieniami, ale również przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Więcej o BEZPIECZNYM korzystaniu ze słońca przeczytasz w poście – Bezpiecznie na słońcu

Krab

Niech w te wakacje na plaży czerwony będzie tylko… krab 🙂

 

Po drugie: rozjaśniaj i usuwaj przebarwienia

Gdy na naszej skórze pojawi się przebarwienie musimy rozpocząć kurację rozjaśniającą. Idealny momentem jest początek jesieni, kiedy słońce jest słabsze i jesteśmy już po wakacyjnych urlopach. Aby skutecznie pozbyć się przebarwień konieczna jest odpowiednia pielęgnacja w domu i specjalistyczne zabiegi.

 

Kosmetyki rozjaśniające:

Pielęgnacja w domu to podstawa udanej kuracji. Małe kroki dają wielkie zmiany. Ważne jest jednak by stosować odpowiednie, dobrane kosmetyki domowe. Skutecznie usuwanie przebarwień musi odbywać się na wielu poziomach. Ważne jest hamowanie powstawania przebarwienia, złuszczanie skóry, aby usunąć plamę i dostarczanie skórze substancje do regeneracji.

Najlepiej w tym wypadku sięgnąć po sprawdzone profesjonalne kosmetyki, które moją wyższe stężenia substancji aktywnych niż kremy z drogerii. Jeśli poświęcamy czas na nakładanie kosmetyków to wybierzmy takie które działają!

Najsilniej działającymi związkami są hydrochinon (wycofany z UE), retinol, kwas kojowy. Wywołują też najwięcej podrażnień, więc powinny być stosowane z rozwagą. Innymi składnikami rozjaśniającymi są: kwas azelainowy, atrybutyna, witamina C i pochodne, kwasy AHA i BHA ( kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwasy cytrynowy, kwas migdałowy, kwas salicylowy itp.) witamina B3, ekstrakty z roślin: gruszy, morwy, lukrecji, aloesu, sosny nadmorskiej, czernicy, żurawiny, wiesiołka i wiele innych

 

Zabiegi na przebarwienia:

W zależności od rodzaju przebarwienia zalecane są różne zabiegi.

Przebarwienia naskórkowe, płytkie jak piegi czy ostuda (przebarwienie po ciąży, zmianach hormonalnych)  łatwo możemy usunąć za pomogą zabiegów złuszczających.  Peelingi chemiczne kosmetyczne i peelingi medyczne o działaniu rozjaśniającym oprócz złuszczania i usuwania występujących przebarwień, hamują również proces powstawania melaniny. Po złuszczeniu, przebarwienie ulega rozjaśnieniu, dodatkowo stosowanie kosmetyków np. z wit C i filtrów zapobiega powstaniu nowych piegów.

 

Do zabiegów złuszczających licząc od delikatniejszych zaliczamy:

– mikrodermabrazja

– peelingi chemiczne np. kwas glikolowy, kwas azelainowy, kwas salicylowy, kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas felurowy,  TCA , YellowPeel

– peelingi ziołowe

– peelingi medyczne np. Nomelan, Cosmelan, Dermelan

O tym jaki rodzaj przebarwienia mamy i która metoda jest najlepsza powinien zdecydować specjalista. Na delikatnie piegi i zmian typowo po słoneczne wystarczą delikatnie złuszczania mikrodermabrazją czy peelingi chemiczne. Jeśli przebarwienie wywołało połączenie leków i promieni UV możliwe, że trzeba sięgnąć po bardziej inwazyjne metody np. Cosmelan.

Przebarwienia głębokie jak plamy soczewicowate, które mamy od dzieciństwa najskuteczniej usuniemy zabiegami krioterapii lub zabiegami laserowymi (pulsacyjny laser barwnikowy, laser rubinowy typu Q- switch, laser Nd: YAG typu Q- switch)

Należy pamiętać o tym że im silniejszy zabieg, tym większe uszkodzenie skóry i trzeba jeszcze bardziej uważać na promieniowanie UV w okresie regeneracji skóry. Żaden z zabiegów niestety nie zagwarantuje że przebarwienia nie wrócą.

 

Możesz skorzystać z domowych sposobów na przebarwienia, przepisy w poście : DIY- Maseczki na przebarwienia

 

 Po trzecie: chroń się przed nowymi przebarwieniami

Jeśli uda nam się rozjaśnić lub całkowicie usunąć przebarwienie to mamy wielki sukces. Przebarwienia są jednym z najcięższych defektów kosmetycznych i nie wiem czy i kiedy wrócą znów. Ważna jest zatem ochrona przed promieniowaniem UV, najlepiej nie opalanie miejsc podatnych na przebarwienia, nakładanie filtrów SPF 30 -50 w ciągu lata, jazdy na nartach czy wielogodzinnym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Na co dzień polecam tez stosować makijaże mineralne z filtrem, które będą zakrywać niedoskonałości, ale także zabezpieczać skórę. Odpowiednie kosmetyki np. z enzymem reperującym DNA pozwoli odnowić skórę uszkodzoną przez słońce.

Im więcej małych kroczków zrobimy by zapobiegać przebarwieniom tym mniej czasu i pieniędzy poświęcisz na ich usuwanie.

Z plamkami uroczo może wyglądać… pantera 🙂 

pantera