Revitalash – piękne rzęsy ale czy zdrowe oczy?

with Brak komentarzy

 

            Rzęsy zdobią oczy każdej kobiety. Wiele z nas nie wyobraża sobie rozpocząć dnia bez pomalowania rzęs tuszem. Niestety, tusz trzeba zmyć i przez noc już nie są takie piękne 😉 .  Przemysł kosmetyczny wpadł na wiele rozwiązań tego problemu! Od najdawniejszej metody czyli farbowania rzęs henną, semipermanentne maskary, przedłużanie rzęs aż wreszcie po odżywki wydłużające rzęsy.

 zdrowe oczy i piękne rzęsyCzy zawsze długie rzęsy wyglądają pięknie?

Na blogach, forach, w drogeriach, salonach, przez gwiazdy i profesjonalistów promowane są cudowne odżywki do rzęs. Faktycznie można powiedzieć, że działają cuda! Kto raz spróbował odżywkę Revitalash na pewno wie o czym mówię. Rzęsy u większości osób są dużo dłuższe, ciemniejsze po prostu wyglądają jak po przedłużaniu! Kosmetyki powinny pomagać naszej skórze, ale czasem nie do końca wiemy co zawiera dany produkt, lub sami błędnie dobieramy kosmetyki- czytaj więcej…. 

Kontrowersyjny składnik odżywek:

.W przypadku odżywek do rzęs, mamy problem ze składnikami.  Od początku wprowadzenia odżywek na polski rynek, wiadomo było, że podstawą działania preparatów na piękne rzęsy jest lek wykorzystywany do leczenia jaskry. Logicznie myśląc, jeśli mam zdrowe oczy, a lek dostanie się do mojej gałki ocznej może spowodować nieoczekiwane reakcje. Dostałam podobną odżywkę od koleżanki, spróbowałam, odłożyłam po kilku dniach i… wolę zdrowe oczy niż piękne rzęsy.

Nie używałam, nie polecałam (chociaż zarobić na odsprzedaży też można dużo) więc temat mnie nie dotyczył. Do czasu. Coraz więcej znajomych i klientek zaczęło używać tego typu produktów. Dodatkowo jedna z firm poprosiła mnie o wyrażenie opinii o ich odżywce i współprace w reklamowaniu produktu. Sprawdziłam skład i zaczęłam czytać i czytać. Okazało się, że  jest dużo informacji na temat negatywnych skutków długotrwałego stosowania tego typu odżywek ze względu na skład. Można zobaczyć zdjęcia tęczówek, które zmieniły barwę z niebieskich na brązowe. Dzieje się to bardzo powoli, dlatego można to zauważyć po kilku latach przyglądając się swoim zdjęciom. Ciekawe jest to że szwedzki Medical Product Agency ( odpowiednik amerykańskiego FDA czy polskiego Departamentu ds. Rejestracji Leków) uważa, że takich składników nie powinno być w kosmetykach i odradza konsumentom stosowanie odżywek zawierające analogi prostaglandyn.

Z jakiegoś powodu nie zawsze producenci chcą się „chwalić” tą aktywnie działającą substancją, a nawet ukrywają ją w składzie produktu. Wg badań szwedzkiego MPA z 2012 roku w 3 produktach na 26 zbadanych producenci nie podali w składzie analogów prostaglandyn, które fizycznie były w odżywkach: Xlash Eyelash Enhancer, NeuveauBrow, Neulash. Więcej informacji o badaniu….

Czego się bali?

Może skutków ubocznych jakie niesie za sobą stosowanie analogów prostaglandyn, wykorzystywanych do leczenia jaskry?

Skutki uboczne leków na jaskrę:

Analogi prostaglandyn, znajdziesz pod nazwą: Isopropyl Cloprostenate, Dechloro Dehydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide, Bimatoprost, Trifluoromethyl Dechloro Ethylprostenolamide, 17-Phenyl Trinor Prostaglandin E2 Serinol Amide, Methylamido Dihydro Noralfaprostal

A oto lista skutków ubocznych Bimatoprostu z  Medycyny praktycznej dla pacjentów.

Bardzo często:

 • przekrwienie spojówek (do 44% chorych w pierwszym roku),
 • świąd (do 14% chorych w pierwszym roku).

 

Zaczerwienie powiek i rozszerzone naczynka krwionośnie w okolicu oczy po stosowaniu odżywki do rzęs Latisse.

Źródło: http://www.nytimes.com/2010/05/02/health/02latisse.html?_r=0

 

Często:

ból głowy, powierzchniowe punktowe zapalenie rogówki, nadżerka rogówki, uczucie pieczenia w oku, podrażnienie oczu, alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek, pogorszenie ostrości widzenia, astenopia, obrzęk spojówki, uczucie obecności ciała obcego, uczucie suchości oka, ból oka, światłowstręt, łzawienie, wydzielina z oka, zaburzenia wzroku, zamglone widzenie, wzmożona pigmentacja tęczówki, ściemnienie rzęs, nadciśnienie tętnicze, zaczerwienienie powiek, świąd powiek, hiperpigmentacja skóry wokół oczodołu, nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby

Niezbyt często:

zawroty głowy, krwawienie do siatkówki, zapalenie błony naczyniowej oka, torbielowaty obrzęk plamki, zapalenie tęczówki, kurcz powiek, rumień okołooczodołowy, nudności, obrzęk powiek, hirsutyzm, osłabienie.

Ponadto z nieznaną częstością zapadnięcie gałek ocznych.

 Niebieskie źrenice mogą zmienić zabarwienie

Długotrwałe stosowanie analogów prostaglandyn np. Bimatoprostu może zmienić kolor tęczówki

 

Oczywiście skutki uboczne dotyczą preparatu podanego w kroplach bezpośrednio do oka, ale jak się okazuje również taka mała ilość leku nakładana na skórę powiek może zadziałać na nasze oczy, szczególnie że odżywki są płynne i nakładane na linii rzęs, mogą łatwo wniknąć do oczu. Dlaczego tych skutków ubocznych nie ma na ulotce produktów? Bo są kosmetykami nie lekami i nie obowiązuje wypisywanie skutków ubocznych.

Wszystkie dodatkowe aktywne substancje w odżywce wpływają również na kondycję rzęs, ale bez pochodnych prostaglandyn efekt na pewno nie byłby tak spektakularny. Większość tych substancji łagodzi też podrażnienia jakie funduje powiekom lek, bo inaczej nie przeszedłby testów okulistycznych i dermatologicznych. Jakiś czas temu Revitalash zmienił recepturę na bardziej gęsto z większą ilością składników odżywczych, ale pochodną prostaglandyn zachował.

Wybierajmy świadomie :

Teraz gdy wiesz, czym jest odżywka ekstremalnie wydłużająca rzęsy sprawdzaj skład i podejmuj decyzję świadomie. Jeśli wolisz mieć zdrowe oczy jak ja stosuj tylko naturalne odżywki. Jeśli wolisz mieć piękne rzęsy, zwracaj uwagę na zdrowie i powyższe skutki uboczne. Mogą ale nie muszą wystąpić. Jeśli wystąpią mam nadzieje, że odłożysz odżywkę przynajmniej na jakiś czas…

ładne rzesy i zdrowe oczyKochaj swoje oczy, w końcu są twoje, jedyne, na zawsze.

Kontrowersyjne odżywki – lista :

Wiadomo, że „raz się żyje” i „ na coś trzeba umrzeć’, „ jest tyle chemii w jedzeniu i w powietrzu nie będę się przejmować kosmetykiem”, ale jeśli piękno  dla Ciebie  idzie w parze ze zdrowiem, sprawdź listę odżywek,  z kontrowersyjnymi analogami prostaglandyn (z odżywkami z raportu MPA):

 • Revitalash
 • Xlash
 • Neulash
 • NeuveauBrow
 • Nutraluxe MD Lash
 • M2 Lashes
 • Peter Thomas Roth Lashes
 • Nanolash
 • Long4 Lashes
 • L’biotica Active Lash
 • Floslek: Stymulujące serum do rzęs REVIVE LASHES
 • FEG Eyelash Enhancer
 • LashVolutation

 

Wiem, że wiele osób lekceważy skutki uboczne powyższych odżywek, stosują kremy odżywcze i krople do oczu, żeby zatuszować zaczerwienie. Dla niektórych zdrowe oczy to marzenie, długie rzęsy to kanon mody, czy aż tak ważny?

 

zdrowe oczy to piękne oczy