Usuwanie to wyzwanie

with Brak komentarzy

 

Wszystko o depilacji

 

W dzisiejszych czasach depilacja to element zabiegów higienicznych.

Mamy przeogromny wybór akcesoriów do usuwania zbędnych włosów: od kilku rodzajów maszynek ręcznych, przez plastry z woskiem, kremy i pianki po depilatory elektryczne,lasery domowe i specjalistyczne. Wybór najlepsze metody zależy od miejsca które chcemy depilować, koloru i grubości włosów oraz efektów jakie chcemy uzyskać. Poniżej opisałam najbardziej popularne metody oraz ich plusy i minusy.

 

Depilacja – czasowe usuwanie włosa:

1. Golenie maszynką

depilacja

Maszynka do golenia to nadal jeden z najczęściej stosowanych sposobów pozbycia się niechcianego owłosienia.

Do wyboru  mamy trzy rodzaje maszynek:

  • jednorazowe
  • z wymiennymi żyletkami
  • elektryczne

Golenie najlepiej wykonać po kąpieli uprzednio nakładając na depilowane miejsce krem zmiękczający włoski. Po zabiegu skórę należy przemyć ciepłą wodą, osuszyć i posmarować kremem nawilżającym i łagodzącym.

Plusy : Tania, szybka i łatwa w zastosowaniu metoda, o natychmiastowym efekcie.

Minusy: Jest jednak kilka minusów. Efekt nie jest zbyt trwały. Po 2-3 dniach włoski mogą już być widoczne i jest konieczność powtórzenia zabiegu. Najlepiej sprawdza się na jasnych i cienkich włosach, gdzie efekt gładkości utrzymuje się dłużej. U osób z ciemnymi włosami już następnego dnia mogą pojawić się ciemne kropki- punkty wyrastania włosów. Powodem są cebulki włosa które podczas golenia pozostają w nienaruszonym stanie- włos jest tylko ucinany równo z powierzchnią skóry. Często pojawia się podrażnienie, szczególnie w okolicach bikini i u mężczyzn na szyi.

2. Depilacja chemiczna- kremy i pianki

depilacja twarzyCoraz bardziej popularne kremy i pianki do depilacji to związki chemiczne mające za zadanie rozpuścić zewnętrze części włosów. Środki działają bezpośrednio po nałożeniu (bez wcierania) pozostawione przez kilka minut na skórze. Następnie wystarczy spłukać depilowane miejsce wodą.

Plusy: Dobrze sprawdza się na cienkich, jasnych włosach np. na twarzy jest bezbolesna. Efekt gładkiej skóry jest na dłużej niż przy goleniu maszynką,

Minusy: Niestety częściej występują podrażnienia, a nawet uszkodzenia skóry, dlatego należy wykonać test uczuleniowy. Przy grubych włosach metoda może być nieskuteczna.

 

3. Depilacja woskiem

To jedna z bardziej skutecznych metod usuwania niechcianego owłosienia. Po zabiegu efekt gładkiej skóry może utrzymywać się prze kilka tygodni. Wraz z woskiem usuwane są bowiem cebulki włosa.

Jest kila rodzajów depilacji woskiem:

  • na ciepło- wykonywana depilacja w salonach kosmetycznych
  • na zimno- w postaci plastrów z woskiem do depilacji w domu

Plusy: Dzięki częstym depilacjom woskiem, włosy stają się słabsze i mniej widoczne. Efekt gładkiej skóry utrzymuje się od 2-4 tyg, jest to dobre rozwiązanie przed wakacyjnym wyjazdem.

Minusy: Minusem metody jest ból i czasowe, miejscowe zaczerwienienie. U niektórych osób mogą powstawać stany zapalne i wrastać włoski pod skórę. Minusem jest też potrzeba odpowiedniej długości włosów przed depilacją- należy je zapuścić na długość min. 5 mm.

wosk

4. Depilacja pastą cukrową

Pasta cukrowa od wieków jest stosowana przez Arabki, które do depilacji używały karmelu. Dziś stosuje się specjalną masę, która prócz cukru zawiera sok z cytryny i mieszankę łagodzących ziół. Pastę cukrową można też przygotować samemu w domu. Działa na zasadzie podobnej jak wosk, usuwając włosy z cebulkami. Różni się jednak od wosku, techniką wyrywania włosów, robi się to zgodnie z ich kierunkiem wzrostu, co zmniejsza możliwość wrastania włosków pod skórę.
Plusy: Depilacja pastą cukrową zapewnia gładką skórę, podobnie jak wosk na 2-3 tygodnie. Nie powoduje podrażnień, ze względu na jej niską temperaturę dlatego jest idealną metodą depilacji dla nóg z rozszerzonymi naczynkami i skóry wrażliwej np twarzy i bikini. Łatwo usunąć pozostałości po paście cukrowej- wystarczy zmyć wodą.
Minusy: Jest metodą czasochłonną, szczególnie gdy robimy depilację same w domu. Wymaga zapuszczenia włosków do długości ok 5 mm.

 

5. Depilatory elektrycznedepilatory-philips-satinsoft

Plusy: Metoda depilacji jest nie tylko popularna, ale podobnie jak w przypadku wosku bardzo skuteczna. Urządzenie usuwa włoski razem z cebulkami co pozwala zachować gładką skórę przez wiele dni.

Również i w tym przypadku nowe odrastające włoski są coraz słabsze co jest niewątpliwie dużym atutem.

Minusy: Depilatory są zalecane głównie przy usuwaniu owłosienia z nóg ze względu na ból jaki towarzyszy depilacji. Niestety podobnie jak w przypadku wosk mogą powstać problemy z wrastaniem włosków pod skórę i stanami zapalnymi mieszków włosowych.

 

        Porada:

jeśli masz skłonność do podrażnień po goleniu, wosku czy depilatorze- po skończonej depilacji zastosuj maść, która ukoi skórę i jednocześnie zadziała przeciwzapalnie.

Wypróbuj np : pastę cynkową, Sudocrem, Alantan, żel z aloesem itp.  Zastosuj jedną z maści zaraz po depilacji a na drugi dzień będziesz mieć gładką, ale też delikatną i bez podrażnień skórę.

 

 
Epilacja- niszczenie mieszków włosowych w celu trwałego usunięcia włosów

 

  1. Depilacja systemem IPLIPL-philips-lumea

Metodę IPL czyli Intense Pulsed Light zapewnie próbowało wiele osób, ze względu na niską cenę i obiecujące efekty. Jak wiadomo obecnie, metoda  osłabia mieszki włosowe i powoduje, że włos, który wypadł, przez jakiś czas nie będzie odrastał. Mimo obietnic nie jest to trwała metoda usuwania owłosienia, ale tak się ją klasyfikuje.

Plusy: Zabiegi depilacji są prawie bezbolesne, szybkie i tanie w porównaniu z depilacją laserową.

Minusem jest to że nie są trwałe, włosy są osłabione. Ile trwa czas osłabienia jest sprawą indywidualna, ale średnio powinnyśmy się cieszyć gładką skórą od 4 do 12 miesięcy.

Nowością są domowe depilatory IPL, o podobnym działaniu ale dużo mniejszej mocy, jednak nie polecam tego typu urządzeń. Efekty są jeszcze słabsze niż w przypadku profesjonalnych systemów IPL.  Moc działania depilatora domowego to ok 7-8 J/cm2,  a urządzeń profesjonalnych średnio do 50- 60 J/cm2.

 

 

2.Depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest jedną z najlepszych metod depilacji. Szczególnie polecam sprawdzony przez lata laser LIGHTSHEER.

Plusy : Obok elektrolizy jedynie ona pozwala na  pozbycie się niechcianych włosów i to na kilka lat. Wysoka skuteczność depilacji laserowej sprawia, że zyskuje sobie ona coraz więcej zwolenniczek i zwolenników, jest też stale doskonalona.

Depilacja laserowa jest bezpieczna, pod warunkiem że jest przeprowadzana przez doświadczoną osobę. Jest też na tyle skuteczna, że pomimo sporego jednorazowego wydatku pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy przeznaczanych na nietrwałe metody depilacji.

Minusy: Efekt depilacji utrzymuje się kilka lat jednak z doświadczenie wiem, że dobrze powtarzać 1 zabieg raz do roku. Jest wiele przeciwwskazań do zabiegu i jest dość nieprzyjemny.  Nie jest to też zabieg dla każdego. Mając odpowiedni ciemny kolor włosów i odpowiednio jasną skórę mamy spore szanse na to, że włoski po ich wydepilowaniu nie odrosną, choć oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że mieszki włosowe zregenerują się i ponownie przystąpią do wytwarzania włosów.

Poza tym jest zabiegiem na tyle drogim, że skutecznie odstrasza osoby, które nie mogą (lub sądzą, że nie mogą) sobie na nią pozwolić.

lightsheer depilacja laserow

 

Depilacja to jeden z koniecznych zabiegów higienicznych w dzisiejszych czasach. Znajdź swoją metodę, która bedzie odpowiednia do twoich potrzeb. Powodzenia !