Pielęgnacja skóry w leczeniu onkologicznym :
Osobiście uważam, że w czasie leczenia onkologicznego najważniejsza jest delikatna, naturalna pielęgnacja i odpowiednie odżywianie skóry. Kosmetyki przy leczeniu onkologicznym nie powinny zawierać zbędnej chemii, najlepiej jakby to były kosmetyki dla dzieci lub kosmetyki naturalne, ekologiczne.
Skóra na ciele i twarzy przy radioterapii czy chemioterapii może być nadmiernie przesuszona, więc warto sięgnąć po masła odżywcze np. masło shea albo oleje naturalne - olej kokosowy, lniany, z wiesiołka. Do mycia polecam mydła oparte na olejach do kupienia w ekologicznych mydlarniach. Kąpiele powinny być krótkie, jeśli w wannie to z dodatkiem mąki ziemniaczanej i płatków owsianych. Lepiej zrezygnować z pięknie pachnących, ale chemicznych żeli do kąpieli czy balsamów, żeby dodatkowo nie podrażnić skóry. Do przemywania twarzy można używać naturalnych hydrolatów lub naparów z nagietka i rumianku zrobionych w domu.
Polecam do pielęgnacji twarzy i ciała: kosmetyki Biolaven, MakeMeBio, Iossi, Lavera, dr Hauschka, Ava Cosmetic, Mokosh, czyste oleje z mydlarni, mydła Tuli, mydła Lass Naturals i wiele innych kosmetyków z drogerii ekologicznych. Jak najprostsze i najbardziej naturalne składy.
Jako trycholog wiem jak często problemem i kompleksem jest wypadanie włosów, brwi i rzęs. Włosy najlepiej skrócić zaraz po rozpoczęciu przyjmowania leków, aby ich wypadanie nie było zaskoczeniem. Gdy włosy wypadną, do mycia skóry głowy używaj bardzo delikatnych szamponów dziecięcych lub mydła z olejami. Skóra głowy w tym czasie jest bardzo podrażniona, dlatego warto stosować olejowanie np. olej lniany czy kokosowy. Jeśli skóra głowy wróci do normy, nie będzie swędzenia i podrażnienia- można przejść do przyspieszenia odrostu włosów. W tym celu stosujemy wcierki na skórę głowy- specjalne toniki z substancjami aktywnymi, które nakłada się na skórę głowy. Włosy zawsze odrastają, ale wcierki sprawią, że będą ładniejsze i mocniejsze. Po zakończonym leczeniu możesz skorzystać również z zabiegów trychologicznych, które wzmocnią jeszcze bardziej włosy.
Polecam: wcierka Jantar Farmona, MonRin (kosmetyki trychologiczne) - koncentrat i szampon energetyzujący, kosmetyki O’right, szampony i odżywki Babuszka Agafii, Khadi olejki i szampony i inne naturalne produkty
Brwi i rzęsy to kolejny problem przy leczeniu onkologicznym. Pierwszym ratunkiem w przypadku wypadnięcia brwi i rzęs będzie makijaż. Specjalną kredką lub cieniem można namalować linię brwi . Są też cienie z dołączonym szablonem lini brwi.
Cienie z szablonem- http://christian.com.pl/#/kolory
Rzęsy może zastąpić czarna kreska narysowana linerem. W sklepach kosmetycznych lub w internecie można zamówić specjalne sztuczne rzęsy na taśmie, które przyklejamy na skórę oka. Po pomoc przy pierwszym zakładaniu można zgłosić się do makijażystki z salonu kosmetycznego. Na pewno będzie trzeba poćwiczyć kila razy zanim uda się przykleić rzęsy tak, by nam nie przeszkadzały ale dla lepszego samopoczucia warto.
Fundacja "Piękniejsze życie"
Fundacja „Piękniejsze życie” pomaga kobietom, które przechodzą leczenie onkologiczne zadbać o skórę i poczuć się piękniej w tych trudnych chwilach.
Program powstał w Stanach Zjednoczonych w 1989 roku, a obecnie działa już w 26 krajach na świecie. W Polsce zadebiutował jesienią 2006 roku. Od początku programu ponad 3500 pacjentek wzięło udział w warsztatach organizowanych w Centrach Onkologii/ Szpitalach.
Terminy i adresy warsztatów są dostępne na stronie: http://www.piekniejszezycie.org/dla-pacjentow/kalendarium
O warsztatach:
Jako wolontariuszka fundacji ‘Piękniejsze życie” prowadzę wykłady z pielęgnacji w Krakowie.
Co miesiąc na warsztaty zostaje zaproszonych 10 Pań, które chcą poznać tajniki prawidłowej pielęgnacji skóry oraz makijażu w tych trudnych chwilach. Każda z Pań otrzymuje zestaw kosmetyków do pielęgnacji skóry i kosmetyki kolorowe do wykonania makijażu.
Warsztaty rozpoczyna lekcja pielęgnacji skóry. Rozmawiamy o prawidłowym demakijażu, o kremach jakie stosować na skórę w trakcie leczenia, jak pielęgnować odrastające włosy. Wszystkie Panie wykonują demakijaż, masaż twarzy, uczą się jak nakładać krem pod oczy. Na tak przygotowanej skórze makijaż będzie pięknie wyglądał !
Drugi etap to nauka makijażu. Makijażystka na modelce pokazuje krok po kroku jak wykonać makijaż. Uczestniczki równocześnie robią sobie makijaż. Wolontariuszki służą pomocą i czuwają żeby wszystko wyglądało ładnie. Po skończony makijażu uczestniczki najczęściej dzielą się poradami i przeżyciami.
Takie 2 godziny spędzone w kobiecym gronie, pomagają nie tylko upiększyć skórę, ale również dodają energi i pozwalają poczuć się piękną kobietą mimo choroby.