Piękne włosy zaczynają się od skóry głowy

with Brak komentarzy

Cz. 1 Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Cykl życiowy włosa

Problem z włosami w dzisiejszych czasach dotyka prawie każdego z nas. Wypadające garściami przy czesaniu, znajdowane rano na poduszce, na ubraniu – to codzienny widok. O ile zjawisko to nie przybierze na intensywności, nie musimy się nim martwić – każdy włos ma ograniczoną długość życia i fazy wzrostowe:

  1. Faza wzrostu (anagenowa). Może trwać od 2-6 lat. Na głowie zdrowego człowieka 90% włosów znajduje się w tej właśnie fazie. W tym czasie cebulka włosa umieszczona jest w mieszku włosowym. W fazie anagenowej włos rośnie, kształtowana jest grubość, struktura, kolor- czyli wygląd włosa. Cebulka włosa odżywiana jest dzięki połączeniu z naszym krwioobiegiem.
  2. Faza przejściowa/inwolucji (katagenowa). W tej fazie włos przestaje rosnąć. Mieszek włosowy kończy aktywność i zaczyna się kurczyć.
  3. Faza wypadania/spoczynku (telogenowa). Trwa kilka miesięcy. W tej fazie włos obumiera i przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry, gdzie w końcu zostaje z niej wypchnięty. W tym czasie mieszek włosowy przygotowuje się już do wzrostu nowego włosa.

wlos fazy wzrostu

Naturalnym procesem jest wypadanie włosów. Dziennie może wypaść ok 60- 100 włosów, które w naturalny sposób zakończyły swój cykl życiowy. Zdarza się tak, że podczas czesania zauważamy, że wypada coraz więcej włosów. Przyczyn jest wiele: od złego szamponu, po efekty stresu i braku witamin aż po zaburzenia hormonalne. Są też okresy kiedy naturalnie włosy wypadają w większych ilościach jak po urodzeniu dziecka.

 

1. Złe kosmetyki, złe nawyki

Większość szamponów zawiera detergenty, które mogą podrażniać skórę głowy. Nadmiar w codzienne pielęgnacji substancji myjących jak Sodium Lauryl Sulfate  czy Sodium Laureth Sulfate podrażniają skórę głowy. Wrażliwa skóra może zareagować swędzeniem, suchością skóry głowy a tym samym osłabieniem mieszków włosowych i wypadaniem włosów. Gdy tak się dzieje należy zmienić na szampon łagodniejszy, ale też taki, by dobrze oczyścił skórę głowy szczególnie jeśli używamy produktów do stylizacji jak pianki, żele, lakiery. Najlepiej sięgnąć po naturalne szampony, bez SLS-ów, silikonów i dużej ilości perfum.

 

szampony złe składnikiszampony dobre składniki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Włosy mogą zostać uszkodzone podczas częstych farbowań, szczególnie rozjaśniania czy ondulacji. Objawi się to również nadmiernym wypadanie włosów. Na szczęście istnieją specjalne kosmetyki chroniące skórę głowy np Ekstrakt Ochronny do Skóry Głowy MonRin  albo ziołowe farby do włosów np Kahdi, BioKap, Herbatint, które są łagodniejsze dla skóry głowy i samych włosów.

WAŻNE: Przed użyciem farby należy wykonać próbę uczuleniową.

Przyczyną mechaniczną wypadania jaką same fundujemy naszym włosom – są złe upięcia włosów. Uczesanie wywołujące nadmierne napięcie włosów jak „koński ogon” czy kok, wpływają bezpośrednio na uszkodzenia cebulek i mieszków włosowych. Cebulki włosowe zmieniają swoją budowę, (bardziej przypominają pora niż cebulę :)) i z łatwością wypadają z mieszka włosowego.  Jedyna rada to zmiana fryzury. Uszkodzić włosy a tym samym spowodować wypadanie, można stosując zbyt gorąco wodę i gorące powietrze do suszenia – dlatego stosujmy umiarkowanie ciepłą najlepiej letnią wodę i powietrze do suszenia.

 

2. Zmiany hormonalne

Częstą przyczyną wypadania włosów u kobiet jest niedobór estrogenów. Naturalnie po urodzeniu dziecka, poziom estrogenów spada kilkaset razy i włosy zaczynają znacznie wypadać. Po 2 – 4 miesiącach sytuacja na ogół samoczynnie wraca do normy. Jeśli mimo upływu czasu włosy nadal wypadają, konieczna będzie wizyta u dermatologa. Podobny nagły spadek estrogenów ma miejsce po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, co wiąże się także z wypadaniem włosów. Menopauza to kolejny okres kiedy fryzura ulega przerzedzeniu. Nagłe i intensywne wypadanie włosów może świadczyć o innych wahaniach hormonalnych np. w przebiegu chorób jajników.

Hormony odpowiadają również za łysienie. Czynnikiem sprzyjającym temu procesowi jest męski hormon dihydrotestosteron (DHT). Wrażliwe na DHT mieszki włosowe kurczą się i zamiast mocnych, długich włosów, zaczynają produkować coraz cieńsze i bardziej delikatne, aż w końcu tylko delikatny meszek, taki sam, jaki porasta nos czy czoło. Skłonność do wrażliwości na tę substancję jest dziedziczna.

 

 3.Choroby skóry

Wypadaniu włosów sprzyjają też choroby skóry głowy. Przy Łojotokowym Zapaleniu Skóry (ŁZS) nadmiar sebum zatyka mieszki włosowe i uniemożliwia prawidłowe odżywienie i dotlenienie komórek, co w efekcie powoduje wypadanie włosów. Z kolei przy łupieżu zalegają na powierzchni skóry łuski, które również uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie włosa. Łupież jak i podobnie wyglądająca grzybica czy łuszczyca mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Jeśli czujesz więc na twoje skórze włosy niepokojące objawy –zacznij od leczenia choroby a potem od przywracania gęstości włosów.

 

 4.Niektóre leki

Silne środki farmakologiczne zawierają substancje, które mogą zaburzać pracę mieszków włosowych. Wypadanie włosów wywołują m.in. antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe czy leki stosowane w chorobach tarczycy i reumatologicznych, a nawet środki antykoncepcyjne, narkozy itp. Sytuacja najczęściej wraca do normy po odstawieniu leków.

leki

 

W trakcie trwania i po przebyciu chorób zakaźnych z towarzyszeniem gorączki również może wystąpić nadmierna utrata włosów. Sprzyjają temu czynniki toksyczne i niedobory pokarmowe mogące się pojawić podczas choroby. Również przewlekłe stany zapalne (np. uszu, zatok) mogą doprowadzić do wypadania włosów. Po ich wyleczeniu fryzura zazwyczaj wraca do normy. Pomocne mogą być preparaty wzmacniające i witaminy.

 

 

 5.Niedobór witamin i minerałów

Stan naszych włosów wiąże się także z tym, co jemy. O tej prostej prawdzie często zapominają panie (i panowie) energicznie biorący się za odchudzanie za pomocą diety- cud, mających przynieść rzekomo cudowne skutki, ale nie uwzględniających zapotrzebowania organizmu na produkty odżywcze. Reżim dietetyczny przynosi często zamiast pożądanej utraty wagi mało przyjemne efekty uboczne, w tym także osłabienie i wypadanie włosów. Ta przyczyna łysienia jest bardzo prawdopodobna zwłaszcza wtedy, gdy dieta jest uboga w białka, aminokwasy, wit A, biotynę a także żelazo lub cynk.

Należy wtedy przyjmować preparaty zawierające cynk, żelazo, wit z grupy B, krzem, ale zadbać również o właściwe pokarmy bogate w te składniki. Można też wykonać badanie na skład pierwiastkowy włosa i dokładnie dowiedzieć się jakich witamin i minerałów nam brakuje.

 WItaminy i mikroelementy odpowiedzialne za zdrowe włosy

witaminy na włosy

 

 6.Stres

Stres trwający długo może zwiększyć wypadanie włosów. Nasila on wydzielanie hormonów takich jak prolaktyna (w dużym stężeniu występuje np. u matek karmiących), której nadmiar powoduje właśnie utratę włosów. W tym przypadku pomocne mogą być techniki pozwalające nauczyć się z nim radzić a dodatkowo pielęgnacja wzmacniająca włosy. Nagła utrata włosów występuje niekiedy pod wpływem szoku, a może trwać nawet do kilku miesięcy po wydarzeniu- łysienie plackowate. W tym wypadku wskazana będzie dodatkowo psychoterapia.

stres

 

Podsumowanie:

 

Jeśli tendencja do wypadania włosów utrzymywać się będzie 2- 3 miesiące pomimo znalezienia przyczyny i zastosowanych środków zaradczych – wskazana jest wizyta u dermatologa lub trychologa. Dzięki specjalnej kamerze, która powiększa obraz można obejrzeć stan skóry głowy oraz wygląd cebulek. Można wykonać badania składu pierwiastkowego oraz badania na genetyczne łysienie. Jest wiele metod wzmacniania mieszków włosowych nawet przy genetycznych obciążeniach do łysienia. Ważne jest aby nie zwlekać tylko zgłosić się kiedy widzimy pierwsze zakola czy coraz rzadszy się przedziałek.