Jak chronić skórę podczas sportów zimowych?

Jak chronić skórę podczas sportów zimowych?

with Brak komentarzy

Wpływ niskiej temperatury na skórę.

Zima to szczególny czas, gdzie pielęgnacja skóry powinna być codziennym rytuałem. Na skórze człowieka znajduje się bowiem nawet 6 razy więcej receptorów zimna niż ciepła, dlatego też intensywniej odczuwamy i reagujemy na niską temperaturę. Pomimo, że zimą okrywamy skórę ciała wieloma warstwami ubrań, zapominamy o ochronie skóry twarzy, ust i rąk.

Podczas niskich temperatur praca gruczołów łojowych zostaje zmniejszona, zwalnia metabolizm, przez co skóra staje się bardziej sucha, łuszcząca i wrażliwa. Jeśli po wyjściu na mróz odczuwasz szczypanie na skórze twarzy i masz czerwone, suche „plamki” – to znaczy, że twoja skóra potrzebuje lepszej ochrony.  Delikatne przemarznięcie skóry, może powodować trwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych czyli tzw. pajączki. Skóra rąk bez odpowiedniej ochrony staje się sucha i może pękać.  Suche, popękane usta to zmora miłośników zimowych sportów.

 

Postaw na profilaktykę! Pielęgnacja skóry przemrożonej jest już trudniejsza, trwa nawet kilka miesięcy i wymaga konsultacji z dermatologiem. Skóra z uszkodzoną barierą hydro-lipodową jest bardziej wrażliwa, podatna na alergie i podrażnienia

 

Jak zadbać o skórę podczas sportów zimowych?

 

  1. Ochrona skóry twarzy:

Zanim wyjdziesz pobiegać musisz nałożyć na twarz krem ochronny. Jego zadaniem jest ochronić Twoja skórę przed niska temperaturą i odmrożeniem. Skóra zostaje pokryta specjalnym filmem tłuszczowym – a Ty możesz biegać spokojnie.  Wybieraj kremy półtłuste i tłuste o wysokiej zawartości naturalnych składników. Najlepiej sprawdzają się oleje roślinne m.in olej z wiesiołka, ogórecznika, rokitnika, lniany czy arganowym oraz masło shea, woski roślinne, łagodzący d-pantenol, allantoina czy arnika. Składniki te bez obciążania, wspomagają naturalną ochronę skóry.

Jeśli masz uszkodzoną skórę np. bardzo przesuszoną i łuszczącą się  polecam krem barierowy. Kremy te zawierają najczęściej formy sylikonów, dzięki czemu tworzą ochronny film. Film ma zastąpić naturalną barierę ochronną, jaką powinna posiadać zdrowa skóra. Przykłady kremów barierowych: Emolium Krem barierowy,  A-DERMA EXOMEGA – ochronny krem barierowy, Sesderma – Silkses, Dermalogica – Barrier Repair.

 

krem ochronny

Bogaty krem ochronny to popozycja zimowej pielęgnacji od IOSSI. Naturalne, dobre, polskie

zdjęcie iossi.pl

Porada:
Jeśli masz skórę tłustą, mieszana lub skłonna do wyprysków uważaj na tłuste kremy z parafiną, gliceryną czy wazeliną, bo mogą spowodować wysyp krostek. Po powrocie zmyj tłusty krem i nałóż krem nawilżający lub antybakteryjny.


2.Ochrona ust:

Podczas uprawiania sportu na ustach może skraplać się wydychana para. Sprzyja to odmrożeniu i pękaniu ust.  Przed wyjściem posmaruj usta ochronnym sztyftem. Zabierz go ze sobą na stok, aby w razie potrzeby nałożyć następną warstwę.  Zawarte w sztyfcie  oleje i substancje natłuszczające zapobiegną wysuszeniu ust.

Porada:
Dla mężczyzn: w drogeriach i aptekach dostępne są też specjalne pomadki ochronne dla mężczyzn lub wybierz wersje classic (czyli bez zapachu i koloru).

 

3.Ochrona oczu:

Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa. Jeśli podczas biegania zławia Ci oczy, przed wyjściem nałóż grubszą warstwę kremu pod oczy. Wybieraj kremy o gęstej, bogatej konsystencji pozostawiające warstwę tłuszczu.

 

4. Zabezpieczone dłonie i stopy:

Skóra dłoni i stóp ma małą ilość gruczołów łojowych, które natłuszczają skórę. Dlatego przed wyjściem nałóż koniecznie większą ilość kremu natłuszczającego na dłonie. Nie polecam kremów z gliceryną wysoko w składzie ( 2, 3 miejsce) Takie kremy mogą powodować większe przesuszenie skóry, co jest związane z wysoką wilgotnością powietrza w zimie. Lepiej już wybrać pospolitą maść z witaminą A czy  masło shea.

Raz przemarznięte stopy powodują dyskomfort przez długi czas. Jeśli odczuwasz nadmierne pocenie stóp, używaj pudrów i antyperspirantów do stóp – by nie dopuścić do odmrożenia.

Porada:
Zmarzniętym stopom po bieganiu ulgę przyniesie ciepła ( nie gorąca) kąpiel. Do wody możesz dodać kilka kropli olejku rozmarynowego i pół łyżeczki startego imbiru, żeby odgonić przeziębienie.

3

 Olejek rozmarynowy, eukaliptusowy i pomarańczowy to idealna mieszanka na ziomwe wieczory, 

zdjęcie mokosh.pl 

5.Ochrona słoneczna:

Piękna podoga na stoku? Wykorzystaj 15 minut promieni słonecznych na produkcję witaminy D3. Jeśli jednak cały dzień świeci słońce, pamiętaj o filtrze UV i okularach przeciwsłonecznych. W górach przy słonecznej pogodzie możesz się szybko opalić, dlatego przed jazdą  nałóż krem z filtrem.

 

Stosując powyższe wskazówki, możesz spokojnie biegać  i jeździć na nartach czy desce, bez przykrych powikłań dla skóry.

 

 

Zimowe zabiegi:

 

Domowe spa:

możesz zrobić szybko naturalną maskę w domu o niezwykłych właściwościach. Przywraca równowagę skórze twarzy, ust jak i dłoni.

 

przepis

 

5

Profesjonalna pielęgnacja:

Zdarza się jednak, że przesuszenie i podrażnienie skóry jest na tyle poważne że domowe sposoby nie pomagają. Zgłoś się wtedy do specjalisty.

Często wystarczy kilka zabiegów regenerujących na twarz np. Złote Odnowienie Anny Lotan z algami i złotym olejkiem z rokitnika.

Intensywna pielęgnacja pozwoli zregenerować uszkodzony płaszczy hydro-lipidowy, dając w efekcie gładką i odżywioną skórę. Zabiegi regenerujący powinien składać się z lekkiego złuszczenia przesuszonej skóry, nawilżenia i natłuszczenia. Te 3 elementy pomogą przywrócić normalny stan skóry z zewnątrz. Złuszczanie powinno być dostosowane do stanu skóry, jeśli jest bardzo wrażliwa moim zdaniem lepiej najpierw nawilżyć i zmiękczyć np kremem z dodatkiem mocznika.

4

Masełko z olejkiem z rokitnika to moje koło ratunkowe 3 w 1: na suche usta, zmarszczki pod oczami i podrażnioną skórę.

Regularne stosowanie profesjonalnych zabiegów i kosmetyków naturalnych zapobiegnie nadwrażliwości skóry, alergiom i podrażnieniom.

 

Odżywianie :

Wiadomo, że dobra kondycja skóry zależna jest od stanu naszego organizmu. W zimie nie tylko po urlopie w górach, ale na codzień po przebywaniu w ogrzewanych pomieszczeniach, potrzebujemy nawodnić  organizm. Wewnętrznie polecam picie wody np.  z miodem i imbirem, wpływa to na nawilżenie skóry. Do odbudowy warstwy lipidowej skóry potrzebne są dobre tłuszcze, dlatego polecam jedzenie zdrowych ryb, suplementacje omega- 3 lub piecie oleju lnianego. Dzięki temu, nie tylko będziemy mieć dobrą skórę, ale będziemy odporniejsi na przezębienia.

 

woda z imbirem, cytryną, kieliszek oleju lnianego

Na zdrowie ! imbir, cytryna, zioła, kieliszek oleju lnianego lub omega- 3